تاریخ : یکشنبه, ۲۵ مهر , ۱۴۰۰ 11 ربيع أول 1443 Sunday, 17 October , 2021

اخبار ویژه

مسائل بانکی و خواسته های ایران در این زمینه در کانون گفتگوهای هسته ای وین مسائل بانکی و خواسته های ایران در این زمینه در کانون گفتگوهای هسته ای وین آمریکا و ایران خواهان احیای برجام هستند بررسی شایعه اخراج ۲۲ نفر از کارگران شهرداری رشت قابل توجه کلیه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تشدید حملات نژادپرستانه صهیونیست ها در سایه بی تفاوتی سازمان ملل بررسی ویدیو خودسوزی مقابل ساختمان بورس تیتر عجیب و غیرواقعی خبرگزاری ایسنا/ فوت ۲پاکبان مشهدی براثر تزریق واکسن کرونا شایعه عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مراسم ختم سردار حجازی اسرائیل برابر ایران، تنها می ماند درخواست آمریکا برای توقف استفاده از واکسن جانسون‌اندجانسون چرا منفی‌بافی در توییتر جولان می‌دهد؟ #همه_یکی_هستیم تیتر یک روزنامه فرانسوی “لیبراسیون” اختلال در کلاب هاوس صدای کاربران سیاسی درآورد مستندی ۹ دقیقه‌ای که در روز ۲۲ فروردین در صفحه‌ی دلارا جعفری منتشر شد، رکورد زد. سباستین روبین در نشنال اینترست: اسراییل از ترور بعنوان سلاحی علیه ایران استفاده می کند. موانع بزرگ عربستان برای دست یافتن به چشم انداز ۲۰۳۰ استخدام مایک پومپئو در شبکه فاکس نیوز امریکا کنارگذاشتن ایران در فرآیند حل بحران سوریه

1

اسرائیل برابر ایران، تنها می ماند

  • کد خبر : 2144
  • 28 فروردین 1400 - 11:06
اسرائیل برابر ایران، تنها می ماند
اکنون روشن شده که آمریکایی ها در تقلای راه حل دیپلماتیک برای حل و فصل کشمکش با ایران هستند و اسراییل، به حال خودش رها شده است.

در پایان فوریه بود که سرهنگ گئورگی گیلوت، فرمانده نیروی هوایی سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا)، از اسراییل دیدار کرد. میزبان او، سرلشکر امیکام نورکین، فرمانده نیروی هوایی اسراییل، شخصا او را سوار بر یک اف-پانزده عقاب کرد تا نمای هوایی مرزهای اسراییل را به او نشان دهد. ژنرال سه ستاره آمریکایی، همچنین در یک بازدید بی سابقه، به مرکز زیرزمینی عملیات و کنترل نیروی هوایی اسراییل برده شد.

هنگامی که نورکین در حال گزارش دهی به میهمان خود بود، بر روی زمین، اتفاقات داغی رخ می داد. یک راکت از نوار غزه به جنوب اسراییل شلیک شد، اسراییل و سوریه در شمال، تبادل آتش داشتند و پرتاب های دیگری هم در جاهای دیگر ردگیری شد. نقاطی بر روی نقشه بزرگ ستاد عملیات نیروی هوایی، روشن و خاموش می شد و نورکین به گیلوت اطمینان داد که این یک نمایش نیست بلکه یک رخداد در لحظه و زنده است.

ژنرال آمریکایی، به یکباره شاهد توانمندی های اطلاعاتی اسراییل بود و توانایی اش برای واکنش به هر راکت پرتاب شده در همان لحظه: اینکه دقیقا کجا فرود می آید و چگونه واکنش همه ردیاب های ضدموشکی و واحدهای راداری، از یک نقطه واحد مرکزی، هماهنگ می شوند. گیلوت، هنگامی که بر فراز اسراییل پرواز می کرد، از وسعت بسیار اندک این کشور، شگفت زده بود و اینکه اسراییل از مرکز چه قُطر کمی دارد- با عرض کمتر از بیست کیلومتر یا دوازده مایل (بدون محاسبه کرانه باختری). تنها چند دقیقه وقت لازم بود تا اف پانزده، کل قلمرو اسراییل از شرق به غرب را طی کند.

دیدار اواخر فوریه گیلوت، نشاندهنده وسعت همکاری میان سازمان های مختلف امنیتی و اطلاعاتی اسراییل و آمریکاست که در این سالهای اخیر هم شاهد یک دوره طلایی بوده است. اسراییل تنها کشوری در جهان به غیر از خود آمریکاست که نمونه های جنگنده رادارگریز اف ۳۵ را با تجهیزات و باک های بنزین اضافی ارتقا می دهد. اسراییل تنها کشوری است که اجازه دارد فن آوری توسعه یافته بومی خود را بر روی این هواپیمای پیشرفته نصب کند تا برایش این امکان را فراهم آورد که سامانه پیچیده فرماندهی و کنترل اف ۳۵ را با دیگر جنگنده های ناوگان هوایی اسراییل، همچون اف ۱۵ و اف ۱۶، به اشتراک گذارد.

این قابلیت ها، و همچنین این واقعیت که اسراییل تنها کشوری در جهان است که این هواپیمای رادارگریز را روزانه و در لحظه به ماموریت های عملیاتی می فرستد، توجه بسیاری از دیگر نیروهای هوایی جهان را به خود جلب کرده است. همکاری گسترده با نیروی هوایی کشورهای بریتانیا، ایتالیا، یونان، آلمان، امارات و دیگر نیروهای هوایی، همه رکوردها را می شکند. دو دارایی اصلی دفاعی اسراییل- یعنی کنترل مطلق بر آسمان های خاورمیانه و اطلاعات ظاهرا بی انتهای گردآوری شده توسط جامعه اطلاعاتی اش- این کشور را به مغناطیس همکاری بین المللی، کانون خواستنی همگرایی و تمرین های مشترک تبدیل کرده است.

با اینهمه، وجهه دیپلماتیک اسراییل در صحنه جهانی، تیره و تار است. اسراییل در حال تجربه “علائم پسرفت” از اوجی است که در چهار سال دوره ترامپ از آن بهره مند بود. به رغم آغوش بازی که بسیاری کشورها برای سرلشکر آویو کوچاوی، فرمانده ارتش اسراییل، یوسی کوهن مدیر موساد، نورکین و دیگر رده های ارشد آن دارند، وزارت امور خارجه اسراییل در معرض بایکوت از جانب واشنگتن و دیگر پایتخت هاست.

لحن تاجرمآبانه و سرد لوید آستین، وزیر دفاع اسراییل در دیدار یازدهم و دوازدهم آوریل او از اسراییل، تنها نوک کوه یخی است که اسراییل ممکن است در ماههای آینده با آن برخورد کند. هرچند این خبر کاملا تایید نشده اما اسراییل ظاهرا در این دو هفته، اطلاعات کامل و هشدار دقیقی درباره برنامه های عملیاتی و حملاتی که علیه اهداف ایرانی داشته، به واشنگتن نداده، ضمن آنکه زمانبندی مشکوک این حملات با گفتگوهای وین و دیدار آستین از اسراییل، خود مزید بر علت است.

آیا اسراییل، برای دومین بار در شش سال گذشته، خود را به عنوان یک قدرت مبارزه جو در برابر صف آرایی های رسمی بین المللی معرفی می کند و “کودک بی نزاکتی” است که زبانش را برای همه جهان که سرگرم چاره جویی مشکل ایران است، در می آورد؟ یا اسراییل نتوانسته از جدال ۲۰۱۵ خود با واشنگتن (بر سر برجام) درس های درستی بگیرد یا، بدتر از آن، بنیامین نتانیاهو این درس ها را نادیده می گیرد چرا که به یک شرایط فوق العاده امنیتی و دیپلماتیک نیاز دارد تا دولت بعدی اش را تشکیل دهد؟

اسراییل بیش و کم به حال خود رها شده تا شاهد همگرایی آمریکا با متحدان (اروپایی) اش برای رسیدن به حل و فصلی دیپلماتیک در کشمکش با ایران باشد به جای آنکه واشنگتن بخواهد تحریم ها و ستیزه جویی ها را افزایش دهد.

به نظر می رسد که ایران هم، که معمولا حملات اسراییل را نادیده گرفته و در عوض بر کارهایی تمرکز می کند که آنها را اولویت ماموریتی خود می داند- یعنی رفع تحریم های کمرشکن از اقتصاد کشور- در این رویه اش دگرشی داده چرا که حمله سیزدهم آوریل به یک کشتی اسراییلی در خلیج عمان، سومین عملیات تلافی جویانه ایران از این نوع در دو ماه گذشته است.

اندکی پس از این حمله، نیویورک تایمز به نقل از مقام های ارشد اسراییلی گزارش داد که اسراییل واکنشی نشان نخواهد داد و در پی آرام کردن اوضاع است.

آیا تشدید سریع جنگ سایه با ایران، توجه کسی را در اورشلیم به خود جلب کرده است؟ آیا بنی گانتز وزیر دفاع، سرانجام فهمیده که نتانیاهو، وی را به چه مسیری می برد و برایش روشن شده که نباید اجازه دهد اسراییل به یک جنگ تمام عیار کشیده شود؟ شاید بزودی درباره این پویش، چیزهایی بدانیم.

اما یک نکته مسلم وجود دارد: اسراییل بیش و کم به حال خود رها شده تا شاهد همگرایی آمریکا با متحدان (اروپایی) اش برای رسیدن به حل و فصلی دیپلماتیک در کشمکش با ایران باشد به جای آنکه واشنگتن بخواهد تحریم ها و ستیزه جویی ها را افزایش دهد. متحدان تازه اسراییل در خلیج فارس هم، پنهانی، از آن حمایت می کنند اما در جبهه واقعی در مقابل جهان، اسراییل به وضوع تنها مانده است.

لینک کوتاه : https://payeshgar.info/?p=2144

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.